پیش‌بینی کارشناسان؛ حرکت صعودی بازار سهام در تابستان

بورس > بازار سهام  - گروه بورس:
به اعتقاد کارشناسان، حرکت بازار سهام در فصل تابستان صعودی خواهد بود

به گزارش همشهری، شاخص‌های بورس تهران که ابتدای سال جدید با یک جهش صعودی کار خود را آغاز کرده بودند در خرداد ماه امسال از رمق افتادند و قیمت سهام شرکت‌ها بار دیگر کاهش یافت اما کارشناسان معتقدند روند صعودی بازار سهام، بار دیگر در فصل تابستان آغاز خواهد شد.

در همین رابطه نصرالله برزنی کارشناس بازار سرمایه و مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین به همشهری گفت:سابقه فعالیت بازار‌های سرمایه نشان داده که حرکت صعودی قیمت سهام پس از یک دوره با اصلاح قیمت‌ها مواجه می‌شود بر همین اساس پس از فروردین ماه که قیمت سهام شرکت‌ها با یک روند صعودی مواجه بودند بار دیگر با اصلاح قیمت مواجه شدند و پیش‌بینی می‌شود در تابستان بار دیگر قیمت سهام و شاخص‌های بورس تهران افزایش یابند.

وی افزود: از سال 1980 با ورود پدیده سوداگران، بازار‌های سهام تحت‌تأثیر قرار گرفت. تا قبل از این سال وقتی یک کالای فیزیکی مانند فلزات خریداری می‌شد صرفا برای تولید خریده می‌شد اما از این سال به بعد گروهی به نام سوداگران برای استفاده از نوسان قیمت محصولات اقدام به خرید سهام کالا کردند. این موضوع باعث به‌وجودآمدن نوسان در قیمت‌ها می‌شود.

برزنی تصریح کرد: زمانی که سوداگران، خرید خود را انجام می‌دهند پس از آنکه سودشان را شناسایی کردند اقدام به فروش می‌کنند و این موضوع با افزایش عرضه منجر به کاهش یا اصلاح قیمت‌ها می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که بورس تهران نیز پس از یک دوره افزایش قیمت در فروردین ماه با نزول قیمت‌ها مواجه شد.

وی افزود: موضوع دیگری که باعث کاهش قیمت‌ها در خرداد ماه شد، نگرانی‌هایی بود که از بابت اعمال تحریم‌ها در بازار وجود داشت بنابر این پس از اعمال تحریم‌ها این نگرانی‌ها برطرف شد وبا توجه به آنکه بازار‌های موازی بازار سرمایه همه در رکود به سر می‌برند پیش‌بینی می‌شود، روند شاخص‌ها در فصل تابستان صعودی باشد.

شاخص‌ها؛ مثبت؛ تا پایان شهریور

در همین حال هادی بیدختی کارشناس بازار سرمایه و مدیرعامل شرکت کارگزاری عمران فارس نیز تاکید کرد: یکی از دلایل نزول شاخص‌ها در طول ماه گذشته کاهش قیمت‌های جهانی بود که این موضوع اثر خود را  گذاشته و به‌نظر می‌رسد به‌زودی بازار‌های جهانی نیز از این موضوع عبور کنند.

وی افزود: در شرایط حاضر وضعیت سیاسی به لحاظ داخلی با آرامش مواجه شده و در ابعاد بین‌المللی نیز با وجود تصویب قطعنامه، اثرات آن بر بازار سهام کاهش پیدا کرده است ضمن اینکه به‌نظر نمی‌رسد تا پایان تابستان نیز تحول جدیدی در ابعاد بین‌المللی رخ ندهد.

به گفته وی با نزول شاخص‌ها در طول 2 ماه گذشته، قیمت‌ها بار دیگر به قیمت‌های 6 ماه گذشته باز گشته و این موضوع جذابیت جدیدی برای خرید سهام به‌وجود می‌آورد.

علاوه بر این، فرمول محاسبه شاخص تغییر کرده و در این شاخص میزان سود نقدی شرکت‌ها نیز محاسبه می‌شود و با توجه به اینکه در فصل تیر ماه شرکت‌ها سود سهامشان را تقسیم می‌کنند این موضوع زمینه افزایش شاخص را فراهم خواهد کرد.

به گفته بیدختی، عامل دیگری که منجر به افزایش سرمایه‌گذاری در بورس خواهد شد،پایین بودن نرخ بازدهی در بازار‌های موازی است و این یک موقعیت مناسب برای افزایش حجم معاملات است.

مدیرعامل شرکت کارگزاری عمران فارس با بیان اینکه تجربه سال‌های گذشته نشان داده بازار در نیمه نخست سال تا ابتدای مهرماه مثبت بوده تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعات مهم، افزایش تجربه دولت‌ها در دور دوم ریاست‌جمهوری است، ضمن اینکه همواره بازار سهام در 3سال آخر دوره‌های 8ساله ریاست‌جمهوری مثبت بوده است.