تعداد مشاهده : 1027 بار                     کد خبر : DEN- 224945                   تاریخ چاپ : پنجشنبه 1 مهر 1389

نبض بازار
خرید مسكن با پارسال چه فرقی كرده است؟

نوسان نامحسوس قیمت مسكن نسبت به تابستان گذشته
گروه مسكن- مهدیس فرقانی: بازار خرید مسكن در حال حاضر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در برخی موارد تفاوت‌های كرده است و در برخی دیگر، كماكان بدون تغییر مانده است.مهمترین تفاوت بازار در این دوره، نوسان نامحسوس قیمت مسكن است.

در حال حاضر در برخی مناطق تهران، قیمت خرید واحد مسكونی – نرخ‌های پیشنهادی- در مقایسه با تابستان سال قبل اندكی افزایش یافته است. همچنین كاهش قیمت مسكن كه سال گذشته به اوج رسیده بود، اكنون متوقف شده است.در سال گذشته فعالان بازار مسكن بخصوص فروشنده‌ها در انتظار خروج از ركود بودند تا بتوانند در فضای رونق و استقبال از قیمت‌های پیشنهادی، املاك‌شان را عرضه كنند، اما هم‌اكنون كه ركود معاملاتی به پایان رسیده، حجم عرضه واحدهای فروشی به بازار مسكن نیز زیاد شده است.
نبود نقدینگی ، دلیل اصلی رکود
در سال گذشته بسیاری از مشاوران املاک نبود نقدینگی در دست خریداران را مهمترین عامل تشدید رکود در بازار می‌دانستند و در حال حاضر بنگاهداران همچنان بر این مساله تاکید دارند که منابع مالی کافی در دست خریداران وجود ندارد.
افزایش حجم فایل‌های فروشندگان واقعی
همچنین حجم فایل‌های خرید و فروش برای خریداران اصلی (مردم عادی) و فروشندگان واقعی (پول لازم) در سال قبل در حال رشد بود که این تعداد فایل در سال 89 به بیشترین حد خود رسید، به‌طوری که با نزدیک شدن به پایان نیمه اول سال برخی از فعالان در بازار مسکن از کاهش تعداد فروشندگان پول لازم خبر می‌دهند.
ادامه رکود فروشندگان را منصف کرد
علاوه براین، اغلب فروشندگان در اوایل تابستان سال 88 به علت اینکه معمولا این فصل را برای معاملات خرید و فروش پررونق می‌دانستند با مراجعات مکرر خود به بنگاه‌ها از وضعیت استقبال خریداران پرس‌وجو می‌کردند تا اگر فرصت مناسب باشد، نرخ‌های فروش را افزایش دهند، اما گذر زمان باعث شد تا کم‌کم فروشندگان امید خود را از دست بدهند و اکثر آنها واحدهای خود را با قیمت‌های منصفانه‌تری به بازار عرضه کنند.
افت ساخت‌وساز طی 2 سال اخیر
در همین راستا رکود و عدم استقبال افراد از بازار خرید و فروش باعث شد تا بسیاری از سازنده‌ها در سال گذشته از بازار خارج شوند و تنها عده اندکی از آنها که به صورت گسترده فعالیت می‌کنند در بازار باقی بمانند و از طرف دیگر رکود در بازار خرید و فروش واحد مسکونی برای مستاجران مشکل‌ساز شد، زیرا آن دسته از مالکان پول لازمی که نتوانسته بودند واحد خود را به فروش برسانند به بازار اجاره روی آوردند و برای جبران میزان ضرری که طی مدت زمان فروش نرفتن ملکشان متحمل شده بودند، اجاره واحد خود را با نرخ‌های بالا تعیین کردند و فروشندگانی که تعجیل در فروش ملک خود نداشتند، دست نگه داشته‌اند.
برابر شدن قیمت واحدهای نوساز
و چندسال ساخت
همچنین یکسان یا مشابه شدن قیمت واحدها با هر میزان سن بنایی از سال 88 شروع و تا به امروز ادامه پیدا کرده است؛ چراکه اغلب مشاوران املاک فعال در مناطق مختلف تهران به برابر بودن نرخ‌های پیشنهادی واحدهای نوساز با واحدهای 3 تا 4 سال ساخت تاکید کرده‌اند.
ساخت‌وساز بر اساس ذائقه متقاضیان
از سال 88 تا به امروز ساخت واحدهای نقلی به خصوص در مناطق مرکزی و جنوبی تهران بسیار رونق یافته است و علت اینکه سازنده‌ها به ساخت چنین واحدهایی روی آوردند، خواسته متقاضیان بوده است؛ زیرا خریداران این روزها با میزان بودجه‌ای که در دست دارند تنها واحدهای متراژ کوچک را می‌توانند خریداری کنند.
در رکود «معاوضه» رونق یافت
اکثر بنگاهداران بر این باورند که اگرچه رکود، تحرک در بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی را تقریبا تعطیل کرده، اما از طرف دیگر باعث شده تا بازار معاوضه املاک با رونق روبه‌رو شود و بسیاری از افراد در بازار به معاوضه ملکشان با واحد مورد نظر بپردازند و در این قسمت از بازار تنها خریداران واقعی حضور ندارند، بلکه افراد سازنده هم با معاوضه واحدهای نوساز، در مقابل املاک کلنگی را نصیب خود می‌کنند.
ارائه تسهیلات فروش برای جلب مشتری
در همین حال طی دو سال گذشته که فروشندگان متوجه تنگدستی اغلب خریداران در بازار شدند، تصمیم گرفته اند با ارائه یکسری از تسهیلات مانند «وام خرید» راه را برای خرید آسان کنند و همچنین مشوق مشتریان برای اقدام به خرید شوند، اما در حال حاضر علاوه بر اکثر واحدهای متراژ کوچک، واحدهای بزرگ از وام‌های خرید بهره‌مند هستند که البته میزان وامی که برای خرید واحدهای بزرگ در نظر گرفته می‌شود، بیش از 18 میلیون‌تومان است.