برگزاری دو آزمون دکتری در سال قطعی شد
پس از اعتراضات و انتقاداتی که نسبت به نوع برگزاری آزمون دکتری مطرح شد وزارت علوم تصمیم گرفت آیین نامه جدیدی را بر اساس عدالت محوری برای این آزمون تدوین کند که این آیین نامه مراحل پایانی خود را می گذراند و به زودی ابلاغ خواهد شد.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشریح فرآیند برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری گفت: آیین نامه جدید برگزاری آزمون دکتری تا سه هفته آینده ابلاغ می شود که بر اساس این آیین نامه آزمون دکتری دو بار در سال برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از اعتراضات و انتقاداتی که نسبت به نوع برگزاری آزمون دکتری مطرح شد وزارت علوم تصمیم گرفت آیین نامه جدیدی را بر اساس عدالت محوری برای این آزمون تدوین کند که این آیین نامه مراحل پایانی خود را می گذراند و به زودی ابلاغ خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اولین مسئولی بود که در گفتگو با خبرنگار مه با تشریح جزئیاتی جدید از برگزاری آزمون سراسری دکتری در سال جدید گفت: پذیرش دانشجوی دکتری از امسال شامل یک آزمون اولیه عمومی، سوابق تحصیلی، فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و مصاحبه می شود.

محمدحسین سرورالدین با تأکید بر اینکه برگزاری آزمون دکتری به صورت متمرکز در سال جاری قطعی است و به تصویب رسیده است گفت: بر اساس این طرح بخشی از آزمون شامل آزمون اولیه به سازمان سنجش مربوط می شود که شامل زبان عمومی و تخصصی و یک درس مشترک از هر رشته است.

وی با بیان اینکه کلیات آزمون مشخص شده و جزئیات آن بعدا تعیین می شود، گفت: آزمونی که سازمان سنجش برگزار می کند به نوعی یک آزمون عمومی و جی آر ای است که احتمال برگزاری دو بار در سال آن نیز وجود دارد.
 
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با برگزاری این آزمون، آزمون دیگری برای پذیرش دانشجوی دکتری برگزار نمی شود از طریق این آزمون برخی از نظر علمی فیلتر می شوند و بقیه را مجاز اعلام می کنیم تا به دانشگاههایی که انتخاب کرده اند معرفی شوند.
 
وی با اشاره به بخش دیگری از گزینش دانشجوی دکتری از طریق طرح جدید به مهر گفت: سوابق تصیلی داوطلبان نیز یک مرحله دیگر از گزینش است که براین اساس معدل کارشناسی ارشد، برخی دروس مهم، معدل کارشناسی و حتی معدل دیپلم در پذیرش دانشجوی دکتری تأثیر خواهد داشت.
 
سرورالدین افزود: بدین وسیله مراحلی که به دکتری منتهی می شود نیز جدی گرفته می شود و فعالیت های تکراری در فرایند پذیرش حذف می شود. سوابق تحصیلی به میزان 40 درصد در قبولی داوطلب تأثیر دارد.
 
وی به یک مرحله دیگر در پذیرش دانشجوی دکتری در طرح جدید اشاره کرد و گفت: 30 درصد از قبولی نیز به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی داوطلب مانند داشتن مقاله، شرکت در سمینار و سایر فعالیتهای علمی اختصاص دارد.
 
رئیس سازمان سنجش آموزش گفت: در نهایت دانشگاهها به ازای هر یک نفر ظرفیتی که دارند از 3 نفر مصاحبه به عمل می آورند.

اما معاون آموزشی وزیر علوم امروز چهارشنبه جزئیات این آزمون را تشریح کرده است.

دکتر حسین نادری منش درباره این آزمون گفت: هم اکنون روش جذب دانشجوی دکتری در دانشگاههای کشور بدین شکل است که  نخست دانشجویان از طریق زبان عمومی یا تافل غربال می شوند سپس از طریق آزمون کتبی تعداد دیگری غربال می شوند نهایتاً دو سه برابر ظرفیت نهایی وارد مرحله مصاحبه می شوند که گروهها براساس انطباق موضوع وعلاقمندی استاد و دانشجو گزینش نهایی را انجام می دهند.

وی اظهار داشت: دانشجویان در سالهای اخیر در نظرخواهی هایی که صورت گرفت گله جدی داشتند که فرصت ندارند در آزمونهای مختلف دانشگاهها که عموما همزمان برگزار می شود شرکت کنند و از طراحی و استاندارد نبودن سئوالات شکایت  داشتند، همچنین برگزاری آزمونهای متعدد هزینه زیادی را برای آموزش عالی کشور درپی داشت ضمناً معمولاً افراد گله داشتند که فقط دانشجویان کارشناسی ارشد هردانشگاهی در آزمون دکترای آن دانشگاه پذیرش می شوند.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: برای بررسی این موضوع  سال گذشته معاونین آموزشی دانشگاههای برتر دعوت شدند و مجموعه آنها اعتقاد داشتند که روش موجود نیاز به اصلاح دارد و با توجه به اینکه امروزه در دنیا معمولاً آزمونهای عمومی تافل یا جی آر ای از داوطلبان اخذ می شود و غربالگری صورت می گیرد در کشور ما هم این روش با لحاظ کردن اولویت های کشور پیشنهاد شد که نمرات متقاضیان در این آزمون تراز می شود و  افراد واجد شرایط بر طبق حد نصابی که دانشگاهها اعلام کرده اند به دانشگاهها معرفی می شوند.

ابلاغ آئین نامه جدید آزمون دکتری

وی گفت:  بعد از کار کارشناسی خوبی که در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم و با مشارکت صاحبنظران صورت گرفت آیین نامه برگزاری آزمون دکترا به روش نیمه متمرکز تهیه شد که بزودی پس از تایید شورای گسترش آموزش عالی و تصویب وزیر علوم ابلاغ می شود.

تشریح روش جدید آزمون دکتری

وی در تشریح روش جدید آزمون دکترا گفت: این روش ماهیتاً نیمه متمرکز است بطوری که ابتدا داوطلبان براساس زبان خارجه یا درس تخصصی عام توسط سازمان سنجش ارزیابی می شوند. سپس چندبرابر ظرفیت نهایی پذیرش براساس علاقمندی دانشجویان به دانشگاهها معرفی می شوند و دانشگاهها براساس مصاحبه و انطباق موضوع و توانایی دانشجویان را انتخاب می کنند.

مزیت های آزمون جدید دکتری

نادری منش دربیان مزیتهای روش جدید برگزاری آزمون دکترا گفت: ایجاد آرامش خاطر بیشتر برای متقاضیان، استاندارد و یکسان بودن سوالات، ایجاد شانس مساوی برای دانشجویان نقاط مختلف کشور، امکان برگزاری دوبار در سال و صرفه جویی در هزینه و نیرویی انسانی از جمله مزایایی این روش هستند.

وی در خصوص توسعه آموزش عالی  کشور گفت: براساس سند چشم اندازبیست ساله، نقشه جامع علمی کشور و برنامه 5 ساله توسعه باید تا پایان سال 1404 از میان افراد در سن تحصیل دانشگاهی 60 درصد افراد وارد دانشگاه شوند که تا پایان برنامه چهارم این پوشش به 30 درصد رسید و در سه برنامه 5 ساله باید به پوشش 60 درصد برسیم که 10درصد آن ظرفیت تحصیلا ت تکمیلی است.

معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به اینکه در دنیا دو درصد دانشجویان در مقطع دکترا هستند، گفت: در کشور ما یک درصد جمعیت دانشجویی در مقطع دکترا هستند که با توسعه مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای برتر، برگزاری دوره های مشترک با دانشگاههای خارج و استفاده از توان متخصصین ایرانی خارج از کشور ظرفیت این مقطع را افزایش خواهیم داد.

برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری باید به تأیید مجلس برسد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره تغییرات آزمون دکتری به مهر گفت: آیین نامه جدید آزمون دکتری پس از تدوین توسط وزارت علوم به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه می شود تا ما نیز نظرات خود را ارائه دهیم.