شاخص بورس در مرز 15 هزار واحد

بورس > بازار سهام  - گروه بورس:
به‌دنبال صعود شاخص بورس تهران تا مرز 15 هزار واحد، کارشناسان به تحلیل دلایل صعود شاخص و پیش‌بینی آینده پرداختند.

به گزارش همشهری، نماگر‌های بورس تهران که ابتدای فروردین ماه عدد 12 هزارو 613 واحد را برای شاخص بورس نشان می‌داد اکنون به محدوده 14 هزارو 883 واحد رسیده و  این عدد بیانگر آن است که شاخص بورس از ابتدای سال تاکنون به مدد رشد قیمت سهام شرکت‌ها بیش از 2 هزار و 200 واحد رشد کرده است.

هر چند شاخص بورس تهران از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان خرداد ماه با روند صعودی مواجه شد اما روند صعودی بازار سهام از ابتدای تیرماه، همزمان با فصل تابستان دوباره ازسرگرفته شد و در طول 10 روز گذشته این شاخص خود را به مرز 15 هزار واحد نزدیک کرد.

نصرالله برزنی، مدیرعامل شرکت کارگزاری اقتصاد نوین درباره دلایل رشد شاخص به همشهری گفت: توقف حرکت صعودی شاخص از اواخر اردیبهشت ماه تا خرداد ماه عمدتا ناشی از نگرانی‌های سیاسی و تحریم‌هایی بود که قطعنامه شورای امنیت می‌توانست به اقتصاد ایران تحمیل کند اما با روشن شدن ابعاد این تحریم‌ها باردیگر حرکت صعودی بازار ازسرگرفته شد.

وی افزود: در واقع بازار نوعی سیاست صبر و انتظار را در مواجهه با شرایط سیاسی در پیش گرفته بود اما زمانی که نتایج تحریم‌های شورای امنیت و اثرات کوتاه مدت آن روی بازار مشخص شد، بازار به شرایط عادی خود بازگشت.

برزنی توضیح داد: از سوی دیگر از ابتدای تیرماه و با مشخص شدن آخرین پیش‌بینی سود شرکت‌های بورس، امیدواری سهامداران نسبت به سودآوری شرکت‌ها افزایش پیدا کرد؛ چراکه پیش‌بینی اکثر شرکت‌ها بیشتر از برآورد‌های گذشته بود و تعدیل پیش‌بینی سود شرکت‌ها سهامداران را برای خرید سهام ترغیب کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد حرکت صعودی شاخص در روز‌های آینده تاکید کرد: هر چند ممکن است بازار تا پایان سال به‌طور مقطعی با نوسان‌های کوتاه مدت روبه‌رو باشد اما عملکرد بازار سرمایه در سال‌جاری به‌دلایل مختلف مثبت ارزیابی می‌شود و به اعتقاد من میانگین بازده بازار سهام در طول سال 89 حد اقل 30 درصد خواهد بود. به گفته وی روند صعودی شاخص‌ها به طور ملایم و آهسته تا پایان سال‌جاری ادامه می‌یابد.

در همین رابطه هاشم بوذرجمهر درباره رشد شاخص‌ها گفت: افزایش قیمت‌های جهانی و عبور از بحران مالی جهان از جمله عوامل رشد شاخص بورس تهران در سال‌جاری بود و هرچند بحران مالی یونان و اتحادیه اروپا تاثیر کوتاه مدتی بر بازار سهام داشت اما بار دیگر روند صعودی بازار آغاز شد.

وی افزود: یکی از عوامل رشد بازار این است که ما هیچ بازار جایگزین مناسبی برای سرمایه‌گذاران نداریم و به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌ها به سمت بورس تهران سرازیرشدند و زمینه رشد معاملات بازار سهام را به‌وجود آوردند.

وی تاکید کرد: رکود در بازار مسکن و همچنین کاهش سود بانکی از دلایل انتقال سرمایه‌ها به بازار سرمایه است ضمن اینکه اوراق مشارکت با نرخ سود 17 درصد کمیاب است به همین علت بسیاری از سرمایه‌ها به سمت بازار سهام سرازیر شده است.

شاخص بورس از ابتدای سال تاکنون

تاریخ مقدار
7 فروردین 12613.9
اول اردیبهشت 14129.2
اول خرداد 14117.2
اول تیر 14350.6
20 تیر 14883.8