صعود قیمت طلا برای چهارمین هفته متوالی

در هفته گذشته روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور كلی روندی صعودی داشت.

در هفته گذشته روند قیمتی طلا از میانگین 50/1226 دلار در تاریخ 23 آگوست به میانگین قیمت 75/1234 دلار در تاریخ 27 آگوست 2010 رسید كه این برای چهارمین هفته پیاپی است كه طلا با افزایش قیمت همراه بوده است، به نحوی كه در یك ماهه اخیر رشدی برابر با 7/4 درصد داشته است.
در اوایل هفته گذشته، به گزارش خبرگزاری رویترز شدت یافتن نگرانی‌ها در مورد متزلزل بودن اقتصاد آمریكا مهم‌ترین علتی بود كه موجب اقبال بیشتر سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بین‌المللی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا در بازارهای جهانی شد، همچنین آخرین داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار آمریكا، مبنی بر اینكه فروش خانه‌ها در ماه جولای 27 درصد افت داشته است و این رقم، تقریبا 2 برابر میزانی بوده كه كارشناسان اقتصادی پیش‌بینی كرده بودند، موجب شد تا چشم‌اندازی منفی در مورد وخیم بودن اوضاع اقتصادی آمریكا در بین سرمایه‌گذاران به وجود آید و بر همین اساس، ارزش نرخ برابری دلار آمریكا در برابر یورو در بازارهای بین‌‌المللی افزایش یافت و متعاقبا قیمت طلا نیز با افزایش همراه شد. در همین حال در هفته گذشته بنا به گزارش سایت Kitco، همزمانی با فستیوال هندی‌ها و همچنین افزایش تقاضای طلا با شروع این فستیوال‌ها كه به مدت سه هفته به طول می‌انجامد، موجب شد تا به دنبال افزایش تقاضای فیزیكی برای طلا، بهای آن نیز در بازارهای جهانی با افزایش همراه شود. علاوه بر این در هفته گذشته، اظهارات بن‌برنانكه، رییس فدرال رزرو آمریكا مبنی بر تایید ضعیف بودن اوضاع اقتصادی آمریكا و همچنین وجود نگرانی‌هایی در مورد چشم‌انداز اقتصادی این كشور و اظهار این مساله كه روند بهبود اقتصادی با كندی همراه است موجب شد تا در هفته گذشته ارزش نرخ برابری دلار در قبال سایر ارزهای عمده در جهان با افت همراه شود و به دنبال این مساله تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا به عنوان كالایی ارزشی و جایگزین برای سرمایه‌گذاری افزایش یافت و در نتیجه تداوم قیمت طلا نیز در بازارهای جهانی ادامه یافت. در همین حال، در هفته گذشته به گزارش نشریه بیزینس ویك (businessweek) پیش‌بینی موسسه گلدمن ساچ (Goldman Sachs) قیمت 1300 دلار برای طلا در 6 ماه آینده است و همچنین برخی دیگر از پیش‌بینی‌ها نیز رقم‌های 1700 دلار را با توجه به بی‌ثباتی‌های موجود در بازارهای جهانی اعلام كرده‌اند كه همین عوامل نیز موجب تشویق سرمایه‌گذاران به خرید طلا در هفته‌های اخیر شده است. اتفاقات فوق در حالی است كه انجمن طلای جهانی (World Gold Council) نیز در تازه‌ترین گزارش خود عنوان كرده است كه واردات طلای كشور هند در 6 ماهه اول سال میلادی جاری 384 تن بوده است كه در مقایسه با آمار كل واردات سال گذشته این كشور كه 559 تن بوده است، نشان‌دهنده افزایش تقاضای طلای هندوستان است.


تحلیل تكنیكال طلا
با توجه به گواه‌های مشاهده شده در تحلیل تكنیكال، همانگونه كه در شكل نیز خط روند بلند مدت طلا مشهود است، روند بلندمدت طلا صعودی می‌باشد و ممكن است طلا در این بین نوساناتی نیز داشته باشد.
در هفته گذشته، به طور كلی طلا روندی صعودی داشت. برای هفته آینده نیز این پیش‌بینی وجود دارد كه به احتمال زیادی طلا روندی نزولی داشته باشد. براساس این تحلیل چنانچه طلا بخواهد نزول پیدا كند، با شكاندن نزدیك‌ترین خط ساپورتی خود كه 220دلار می‌باشد، احتمالا تا مرز قیمتی حمایتی 1210 دلار یا حتی 1200 دلار نیز افت پیدا كند و در غیراین صورت چنانچه طلا بخواهد روندی صعودی داشته باشد، در صورت عبور كردن از سطح مقاومتی 1240 دلار، احتمال این كه قیمت آن تا مرز مقاومت مهم 1265 دلار صعود پیدا كند، نیز وجود دارد.
در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، پیش‌بینی می‌شود كه روند قیمتی طلا در این هفته نزولی باشد، هر چند كه ممكن است در این بین با نوساناتی نیز همراه شود، شواهد موجود در تكنیكال نیز از این پیش‌بینی حمایت می‌كند.


احتمال نزول قیمت نقره در هفته جاری
در هفته‌ای كه گذشت، روند قیمتی نقره در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور كلی با روندی صعودی همراه بود. در هفته گذشته روند قیمتی نقره از میانگین 17,9400 دلار در تاریخ 23 آگوست، به میانگین قیمت 19,0300 دلار در تاریخ 20 آگوست 2010 رسید.
تحلیل تكنیكال نقره
با توجه به گواه‌های ملاحظه شده در تحلیل تكنیكال، به نظر می‌رسد كه روند بلندمدت قیمتی نقره صعودی باشد و برای هفته پیش رو این پیش‌بینی وجود دارد كه با احتمال زیادی نقره روندی نزولی داشته باشد. در این صورت، اگر نقره بخواهد روندی نزولی داشته باشد، نزدیك‌ترین خط ساپورتی آن 17,8000 دلار است كه در صورت عبور از آن احتمالا تا حمایت قیمتی 17,5000 دلار نیز نزول خواهد داشت. در غیر این صورت، اگر نقره بخواهد روندی صعودی داشته باشد با شكاندن نزدیك‌ترین سطح مقاومتی خود یعنی 18,2000 دلار، احتمالا تا سطح قیمتی مهم 18,7000 دلار نیز صعود خواهد داشت. در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد كه نقره در این هفته به پیشروی خود ادامه دهد و با روندی صعودی همراه باشد،
هر چند كه ممكن است در این بین با نوساناتی نیز همراه شود. این در حالی است كه گواه‌های موجود در تحلیل تكنیكال نیز از این مساله حمایت می‌كند.
منبع: شركت كارگزاری سی‌ولكس كالا