پادشاه فروشگاه‌های زنجیره‌ای بریتانیا

الهام جوادی
سر فیلیپ گرین، میلیاردر بریتانیایی که مالک تعدادی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای بریتانیا شامل گروه آرکادیا است، با ثروت 7/6 میلیارد دلار در جایگاه صد و هفتم میلیاردرهای جهان قرار دارد. او همچنین سومین میلیاردر بریتانیا در سال 2010 است.


فیلیپ گرین بیش از 2300 فروشگاه در بریتانیا دارد. او همچنین کنترل 12 درصد بازار خرده‌فروشی پوشاک بریتانیا را در اختیار دارد که امپراتوری او را در رتبه دوم در این بخش قرار داده است. گرین همچنین قرار است سهامدار و مدیر شرکت ضبط موسیقی و تولید برنامه‌های تلویزیونی سیکو که موسس آن سایمون کوول است، شود.
فیلیپ گرین در 15 مارس سال 1952 در لندن متولد شد. خانواده او به یک ناحیه با طبقه اجتماعی متوسط در حومه شمالی لندن نقل‌مکان کردند. فیلیپ در سن 9 سالگی به مدرسه شبانه روزی کارمل کالج در آکسفوردشایر فرستاده شد. زمانی که او 12 سال داشت، پدرش بر اثر حمله قلبی از دنیا رفت و فیلیپ کوچک از کسانی بود که کسب و کار خانوادگی را به ارث می‌برد. فیلیپ در سن 15 سالگی مدرسه شبانه‌روزی را ترک کرد و قبل از اینکه به آمریکا، اروپا و شرق دور سفر کند برای کار به یک شرکت وارد‌کننده کفش رفت. او کسب و کار خود را با گرفتن وامی به مبلغ 20 هزار یورو و با وارد کردن شلوارهای جین از شرق دور و فروختن آنها به خرده‌فروشان در لندن راه انداخت.گرین در سال 1979 در حالی که تنها 27 سال داشت، اولین فروشگاه خود را خرید. او کل لباس‌های امانتی تعدادی از فروشنده‌های لباس را با قیمتی پایین خرید، این لباس‌ها را به خشکشویی فرستاد و دورشان را کاور پلاستیکی پیچید تا نو به نظر برسند و سپس آنها را می‌فروخت. او در سال 1988 رییس و مدیرعامل یک شرکت فروشنده کالاهای تخفیف‌دار به نام «آمبر دی» شد. سهام شرکت خوب مبادله می‌شد، اما سود آن تنزل کرد. در سال 1992 به خاطر سهامداران اصلی شرکت، فیلیپ مجبور شد از مقام خود در شرکت استعفا دهد. از آن زمان تاکنون گرین با اتکا بر گروهی از کارآفرینان همفکر خود مثل تام‌هانتر (یک‌میلیونر در زمینه کفش‌های ورزشی و یکی از ثروتمندترین افراد در اسکاتلند) و برادران بارکلی (برادران ثروتمند و سرمایه‌گذار انگلیسی)، توانسته کارهای پر ریسک خود را تامین مالی کند. فیلیپ گرین در اوایل دهه 1990 فروشگاه زنجیره‌ای «اون اون» راکه در آن زمان در حدود 12 شعبه داشت و تحت نام برندهای اون اون و لویز (Lewis’s) فعالیت می‌کردند، خرید. بیشتر این فروشگاه‌ها در دوره مالکیت او به شرکت‌های دیگری چون دبنهام و آلدرز فروخته شدند یا بسته شدند و تنها شبعه لیورپول که محصولات لویز را می‌فروخت همچنان به فعالیت ادامه داد. این فروشگاه نیز در سال 2004 به دیوید تامسون فروخته شد. گرین در سال 1995 با تام‌هانتر شریک شد تایک فروشگاه لوازم ورزشی به نام اولیمپوس را بخرند. گرین و شرکایش این شرکت را سه سال بعد به JJB اسپورتز به قیمت 550 میلیون یورو فروختند. با این کار مبلغ 73 میلیون پوندی به ثروت گرین اضافه شد. به این شکل در سال 1999 برادران بارکلی تصمیم گرفتند برای خرید 538 میلیون پوندی فروشگاه‌های زنجیره‌ای سیرز با او شریک شوند. موفقیت بزرگ گرین با خرید شرکت BHS به مبلغ 200 میلیون پوند در مناقصه اتفاق افتاد. او به سرعت توانست سود این شرکت را سه برابر کند و با سرمایه‌ای که به دست آورده بود گروه آرکادیا را بخرد. گرین در سال 2002 گروه آرکادیا که در آن زمان بسیار آشفته بود را به قیمت 2/1 میلیارد دلار خرید. این شرکت مالک فروشگاه‌های زنجیره‌ای معروفی چون برتون، دوروتی پرکینز، اوانز، میس سلفریج، آوت فیت،‌ تاپ شاپ/ تاپ من، و والیز است. گرین اخیرا فروشگاه‌های زنجیره‌ای اتام UK را نیز به گروه اضافه کرده است. فروش گروه آرکادیا در حال حاضر بیش از 1/3 میلیارد دلار است. فیلیپ گرین در سال 1999 و 2004 تلاش کرد فروشگاه‌های زنجیره‌ای M&S را بخرد که با شکست مواجه شد.
فیلیپ گرین با کریستینا گرین ازدواج کرده و دو فرزند دارد. در سال 2006 به گرین به خاطر خدماتش در صنعت خرده‌فروشی در بریتانیا مقام شوالیه و عنوان سر (آقا) داده شده است.

 

   نسخه چاپی      |        بازگشت    |     ارسال خبر به دوستان

 

وضعیت بازدید از سایت


 
کل مراجعین   :
132895007 نفر
  مراجعین امروز  :
219399 نفر