مقاومت بورس در برابر عرضه‌ها

دنیای اقتصاد- بازار سرمایه در ادامه روند رو به رشد خود در هفته جاری توانست در برابر عرضه‌ها مقاومت كند و با ثبت بازده 3/1‌درصد عملا ماراتن رشد شاخص را به یازدهمین هفته متوالی برساند. این در حالی است كه در سطح بین‌المللی، بازارهای جهانی هفته بدی را شروع كرده‌اند و افت پرشتاب قیمت سهام، فلزات و نفت را به نمایش گذاشته‌اند. در حال حاضر، نگرانی گسترده‌ای در بین كارشناسان از چشم‌انداز رشد اقتصادی وجود دارد و كند شدن توسعه اقتصادی در جهان در ماه‌های آینده امری محتمل به نظر می‌رسد.در بورس هفته گذشته، رشد قیمت سهام عمدتا نصیب صنایعی شد كه تا پیش از آن به لحاظ حجم كوچك، كمتر مورد توجه بودند.

یك هفته با تپیكس
مقاومت بورس در برابر عرضه‌ها
شروین شهریاری- بازار سرمایه در ادامه روند رو به رشد خود در هفته جاری توانست در برابر عرضه‌ها مقاومت كند و با ثبت بازده 3/1‌درصد عملا ماراتن رشد شاخص را به یازدهمین هفته متوالی برساند.
این در حالی است كه در سطح بین‌المللی بازارهای جهانی هفته بدی را شروع كرده‌اند و افت پرشتاب قیمت سهام، فلزات و نفت را به نمایش گذاشته‌اند. در حال حاضر نگرانی گسترده‌ای در بین كارشناسان از چشم‌انداز رشد اقتصادی وجود دارد و كند شدن توسعه اقتصادی در جهان در ماه‌های آینده امری محتمل به نظر می‌رسد. در این میان، قیمت فلزات و نفت بنا بر اكثر تحلیل‌های كارشناسی با پشتوانه نقدینگی سرمایه‌گذاران در سطوح بالای فعلی حفظ شده و تقاضای واقعی، قیمت‌های كنونی را توجیه نمی‌كند. بدین ترتیب اكنون این نگرانی وجود دارد كه در صورت ایجاد تنش در بازارها، قیمت مواد اولیه نیز تحت تاثیر رعب سرمایه‌گذاران با نوسانات كاهشی مواجه شود.
خودنمایی عرضه‌ها در سهام شاخص بورس
سهام شركت‌های بزرگ و مورد توجه بازار عمدتا در هفته جاری در معرض عرضه‌های پرحجمی قرار داشتند هر چند خریداران به خوبی از پس فروشندگان سهام برآمدند. در گروه تجهیزات، تقابل پرحجم عرضه و تقاضا نشانه وجود دو استراتژی متفاوت در بین معامله‌گران است.
گروهی از سرمایه‌گذاران قیمت‌های كنونی را با توجه به وضع عملیات شركت‌ها غیر منطقی و بعضا حبابی می‌دانند اما در مقابل گروه دیگری با استدلال اخذ قراردادهای جدید و حمایت دولت، بر ارزندگی سهام این گروه تاكید دارند. در گروه بیمه؛ سهام تازه وارد دانا مطابق با پیش‌بینی‌ها عمل كرد و هزینه قیمت‌گذاری هیجانی در هفته گذشته را با زیان سهامداران جدید و افت ارزش تا سطح 10‌درصد كمتر از قیمت اولیه داد. از سوی دیگر رشد سهام بیمه آسیا تداوم یافت تا «آسیا» پس از برگزاری مجمع سالانه اخیر حتی یك روز هم بدون صف خرید به معاملات روزانه پایان نداده باشد. قیمت سهام بیمه البرز اما با فروكش كردن هیجانات حدود 4‌درصد كاهش یافت. سهامداران «البرز» منتظر گزارش سه ماهه هستند كه با توجه به زمان‌بندی قراردادهای بیمه‌ای شركت احتمالا پوشش عملكرد مناسبی را به بازار منعكس كند.
سهام خودرویی زیر سایه شایعات متناقض درباره قطعی شدن واگذاری‌ها حال و روز خوشی نداشتند و شاخص این صنعت نیم‌درصد در مقیاس هفتگی افت كرد. سهام معدنی و فلزی نیز روز گذشته را با معاملات متعادل به پایان بردند تا در صورت تداوم روند متلاطم موجود در قیمت‌های جهانی، موقعیت دشواری جهت حفظ وضعیت خود در كوتاه مدت پیش رو داشته باشند.
اقبال بازار به صنایع كوچك
رشد قیمت سهام در هفته مورد گزارش عمدتا نصیب صنایعی شد كه تا پیش از آن به لحاظ حجم كوچك كمتر مورد توجه بودند. شركت‌های دارویی كه به طور سنتی در روزهای آرامش بازار بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند در هفته جاری نیز در مدار رشد پرشتاب قیمت قرار داشتند. این در حالی است كه شاخص گروه و میانگین P/E متوسط این صنعت در بالاترین سطح خود معادل 2/6مرتبه در بازه زمانی دو سال اخیر قرار دارد. شاخص گروه دارو در این هفته 9/6‌درصد رشد كرد.
سهام صنعت لاستیك و پلاستیك یكی دیگر از گروه‌هایی بود كه عمدتا به دلیل گزارش‌های مناسب ادواری و نیز نسبت قیمت به درآمد قابل قبول، در مسیر افزایش قرار گرفتند. در این گروه قیمت سهام ایران تایر، لاستیك بارز، ایران یاسا تایر و شركت فرابورسی كویر تایر با حجم معامله نسبتا مناسبی رشد كرد. درخصوص سودآوری شركت‌های گروه باید به نوسانات نرخ مواد اولیه (به ویژه كائوچوی طبیعی وارداتی) توجه خاصی داشت كه اخیرا همگام با قیمت نفت در مسیر رشد قرار گرفته است. گروه كاشی و سرامیك دیگر گروه بازار بودند كه با دارا بودن 2/4 = P/E (متوسط صنعت در پایان هفته گذشته) با توجه به چشم‌انداز رونق بازار ساخت‌و‌ساز، مورد اقبال بازار قرار گرفته‌اند. شاخص سهام این گروه در هفته جاری 3/6‌درصد رشد كرد.
سهام ساختمانی نیز كه با 2/4 = P/E كمترین نسبت قیمت به درآمد را در بین صنایع بورسی به خود اختصاص داده است شاهد تحركاتی در جهت افزایش نسبی تقاضا بود. بدین ترتیب به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران پس از رشد اخیر در اكثر صنایع شاخص اینك به دنبال فرصت‌های خرید در صنایع كوچكتر با ریسك كمتر هستند. در این میان، نقدشوندگی ضعیف سهام برخی از این صنایع و ارزش بازار كوچك آنها به عنوان عوامل ریسك باید مد نظر سرمایه‌گذاران قرار‌گیرد.
اولین پیش‌بینی‌های شركت‌های سرمایه‌گذاری
31 شهریور ماه هر سال برای اغلب شركت‌های سرمایه‌گذاری بورسی زمانی است كه سال مالی خاتمه می‌یابد و به همین دلیل هفته نخست شهریور ماه مصادف با ارسال گزارش‌های اولین پیش‌بینی درآمد این شركت‌ها برای سال مالی آینده است. هفته جاری نیز از رویه مزبور مستثنی نبود و اغلب شركت‌های سرمایه‌گذاری، گزارش‌های سال مالی آینده را به بازار مخابره كردند. در این میان، ارسال گزارش سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی جالب توجه بود كه طی آن افزایش 5 برابری پیش‌بینی سود شركت پتروشیمی جم حكایت از به ثمر رسیدن سرمایه‌گذاری این شركت پس از سال‌ها دارد.
گزارش‌های گروه ساختمان ایران نیز عمدتا بدون تغییر نسبت به سال مالی گذشته اعلام شد تا رشد فزاینده هزینه‌های مالی، مانع از افزایش سودآوری این شركت‌ها از محل رشد سودآوری بانك اقتصاد نوین شود. سرمایه‌گذاری بوعلی و صنعت و معدن دیگر شركت‌های گروه بودند كه پیش‌بینی سودآوری خود برای سال مالی آتی را به ترتیب 3 و 21‌درصد نسبت به آخرین پیش‌بینی سال مالی جاری كاهش دادند. به نظر می‌رسد این شركت‌ها برآورد بودجه اخیر خود را با لحاظ كردن حداكثر جانب احتیاط در پیش‌بینی فروش سرمایه‌گذاری‌ها انجام داده‌اند و امكان رشد سودآوری آنها در صورت تداوم رونق كنونی بازار از محل خرید و فروش سهام وجود دارد.
حركت دست به عصای سرمایه‌گذاران در بازار آتی!
روند معاملات بازار آتی سهام در هفته جاری هر چند ركورد بالاترین حجم در طول فعالیت یك ماهه خود را از آن خود كرد اما مطالعه روند عرضه و تقاضا و حجم معاملات این بازار كماكان از ناآشنایی و احتیاط معامله‌گران برای ورود به این بازار حكایت دارد. بدین ترتیب هنوز تا تحقق مقصد اصلی از راه‌اندازی این بازار كه همان ورود سرمایه‌گذاران عمده و استفاده از این ابزار جهت پوشش ریسك نوسانات قیمت سهام در بلند مدت است، فاصله وجود دارد. در هر حال مدیریت بازار در راستای توسعه اولیه بازار آتی درهفته جاری شش نماد جدید (خساپا، فولاد، وغدیر، ومعادن، فملی و كچاد) را وارد گردونه معاملات كرد تا سرمایه‌گذاران گزینه‌های بیشتری را در این بازار در اختیار داشته باشند. به نظر می‌رسد افزایش كارگزاران فعال در بازار آتی (كه تعداد آنها تا كنون به 16 شركت كارگزاری رسیده است) در كنار اطلاع‌رسانی بیشتر از وضعیت این بازار (با اقداماتی نظیر آنچه در صفحه اصلی سایت بورس انجام می‌شود) اقداماتی است كه می‌تواند زمینه لازم برای تقویت و گسترش هر چه بیشتر این بازار نوپا در میان مدت را فراهم كند.
عكس: حمید جانی‌پور