جنب پل حافظ
رشد سه رقمی شاخص

گروه بورس –همایون دارابی: بورس اوراق بهادار دیروز با ثبت 159واحد رشد شاخص مجددا شاهد بازگشت شاخص به بالای مرز 17هزار واحد بود.


شاخص کل دیروز پس از آنکه در دو روز ابتدایی هفته شاهد افت بود با جهش سه رقمی به 17هزار و 116واحد رسید. کارشناسان بازار با توجه به رفتار دو هفته اخیر معامله‌گران، نوسان شاخص در محدوده مرز 17هزار واحد را نشانه‌ای از رسیدن بازار به سقف‌های قیمتی و انتظار معامله‌گران برای تحولات آتی ارزیابی می‌کنند. از دیدگاه این گروه، قیمت‌های سهام با 10درصد رشد و کاهش، شاهد تغییر حرکت معامله‌گران بوده و اکثرا معاملات با هدف نوسان‌گیری در این دامنه‌ها صورت می‌گیرد. در همین حال حرکت گروه پیمانکاری و تداوم رشد قیمت این گروه نگرانی‌هایی را در مورد احتمال تشکیل حباب قیمتی در این گروه فراهم آورده است. در این میان رفتار برخی از حقوقی‌های بزرگ بازار نیز در نمادهای پیمانکاری و افزایش حبابی قیمت‌ها موضوع جالب توجهی است.
در بازار دیروز معامله‌گران در تحولات کلان شاهد بازگشایی متعادل بازارهای جهانی بودند که با نوسان‌های محدودی همراه بود. در همین حال بورس کالا هم شاهد معاملات عادی بود که تاثیری بر روند بازار نداشت. در داخل بازار نیز اعلام شاخص جدید 30 شرکت بورس به همراه شروع معاملات آتی 5نماد جدید از اهمیت برخوردار بود.
در معاملات دیروز معامله‌گران در گروه مالی شاهد تشکیل صف فروش برای بیمه دانا بودند. در همین حال با تغییر رییس سازمان خصوصی‌سازی تحولات آتی در نحوه عرضه سهام این سازمان به‌خصوص در نمادهایی نظیر بیمه دانا، حفاری شمال و مپنا از اهمیت بالایی برای معامله‌گران برخوردار است.
در گروه معدنی دیروز نماد سرمایه‌گذاری امید برای تعدیل سود متوقف شد. امید دیروز در شرایطی برای تعدیل مثبت متوقف شد که بازار با دو توقف مهم دیگر نیز مواجه شد، تعدیل منفی شاهد و صنعت و معدن كه با در نظر گرفتن بخش عمده سود از محل سود تقسیمی شرکت‌های زیر‌مجموعه، 180ریال برای سال آینده سود اعلام کرده است.
در گروه دارویی دیروز نمادهای عمده این گروه همچنان با داشتن صف‌های خرید صدر‌نشین بازار بودند. در این گروه با تشکیل صف‌های خرید برای نمادهای دارویی، هلدینگ‌های دارویی نظیر سرمایه‌گذاری البرز و داروپخش نیز با صف‌های عمده‌ای مواجه شدند.
در گروه پیمانکاری نمادهای این گروه دیروز با صف‌های خرید به کار خود پایان دادند.
در گروه معدنی معامله‌گران با خبرهایی در مورد انفجار در یک معدن بزرگ شیلی مواجه بودند که انتظار می‌رود بر بازار جهانی تاثیراتی داشته باشد در گروه خودرویی افت دو روزه نمادهای این گروه جای خود را به صف‌های خرید و رشد قیمت‌ها داده است. در همین حال ابهام در مورد معاملات عمده سایپا همچنان مهم‌ترین مساله پیش روی بازار است. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن
2/51میلیارد تومان سهام معامله شد که 4/11درصد آن را معاملات مپنا تشکیل داد. از مجموع 228 نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند 70 نماد با کاهش قیمت و 151نماد با رشد ارزش دادوستد شدند.