ویژه -
یك مدیر شهرداری خبر داد

رشد بادكنكی ساخت‌وسازها در اطراف تهران

132 روستای غیرمجاز در حاشیه شهر تهران
مینا یوسفی- مدیرعامل سازمان مدیریت حریم شهر تهران اعلام كرد: به‌رغم مشوق‌های دولت برای انتقال مردم از تهران، مهاجرت‌ها به این شهر باعث شده ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اطراف حریم تهران به‌صورت بادكنكی رشد كند.

مصباح‌الدین متقی به «دنیای‌اقتصاد» گفت: به تازگی 21 نقطه كانون جمعیتی به تهران افزوده شده كه این به معنای گسترش شهر تحت تاثیر ساخت‌وسازهای غیرمجاز است. به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت حریم شهر تهران در حال حاضر 132 روستا در اطراف تهران به وجود آمده‌اند كه از این تعداد بیش از 100 روستا مسكونی هستند. متقی گفت: بیش از 70 درصد این روستاها در نواحی غرب و جنوب تهران ، 20 درصد در شرق پایتخت و نزدیك به 10 درصد نیز در شمال تهران واقع شده‌اند. مصباح‌الدین متقی با انتقاد از آنچه كه رشد بادكنكی ساخت‌وسازهای اطراف تهران عنوان كرد، هشدار داد: تا سال 1404 اغلب روستاهای واقع در حریم تهران به خاطر افزایش جمعیتی كه پیدا می‌كنند به شهر تبدیل خواهند شد كه این تهدیدی برای تهران محسوب می‌شود. این در حالی است كه بر اساس سند چشم انداز شهر تهران قرار بود تا سال 1404 طرح جامع تهران به طور كامل اجرا و از گسترش پایتخت جلوگیری شود. به گفته متقی در حال حاضر حدود 100 روستا در حریم تهران احداث شده است كه تبدیل این روستاها به شهر زنگ خطری در مورد مهاجرت‌های روزافزون به سمت شهر تهران قلمداد می‌شود. متقی با تاكید بر اینكه بر اساس طرح جامع تهران حریم تهران كه شامل 6 هزار متر مربع مساحت می‌شود، فقط برای كاربری‌های گردشگری، تفرجگاهی، آموزشی و خدماتی در نظر گرفته شده است، اظهار كرد: اما با وجود این قانون كه از سوی هیات وزیران در سال 87 ابلاغ شد، هنوز برخی دستگاه‌ها با استناد به قوانین متناقض دیگر از جمله قانون تقسیمات كشوری اجازه ساخت‌وساز مسكونی در اطراف تهران را می‌دهند.
قوانین متناقض عامل گسترش تهران
وی در این مورد به برخی تناقضات قانونی اشاره كرد و گفت: بر اساس طرح جامع تهران حریم تهران شامل 6 هزار متر مساحت است حال آنكه برخی به قانون تقسیمات كشوری كه این محدوده را تنها 1200 متر می‌داند، استناد می‌كنند. مدیرعامل سازمان مدیریت حریم شهر تهران با این توضیحات گفت: بنابراین باید مجلس شورای اسلامی برای رفع این تناقضات قانونی اقدام كند. مدیر عامل سازمان مدیریت حریم شهر تهران با این توضیحات به تصمیم دولت برای كاهش جمعیت شهر تهران اشاره و تاكید كرد: با وجود این تصمیم و با وجود اجرایی شدن ارائه مشوق‌های متنوع به شهروندان برای خروج از تهران، اما ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم شهر تهران و مهاجرت‌های بی‌رویه از گوشه و كنار كشور به اطراف و مناطق مختلف تهران باعث افزایش روزافزون جمعیت شهر تهران می‌شود. متقی تصریح كرد: بنابراین برای كاهش جمعیت شهر تهران باید علاوه بر ارائه مشوق‌هایی برای خروج ، راهكارهایی نیز برای جلوگیری از مهاجرت‌ها به تهران اتخاذ شود.