تعداد مشاهده : 1803 بار                     کد خبر : DEN- 218843                   تاریخ چاپ : چهارشنبه 20 مرداد 1389

بورس تهران به پرواز در‌می‌آید؟

رویای شاخص 20 هزار واحدی

دنیای اقتصاد- شاخص بورس روز گذشته 167 واحد رشد را تجربه كرد و به این ترتیب عدد 16 هزار و 841 در كارنامه شاخص به ثبت رسید.از ابتدای سال تاكنون، شاخص بورس با 4300 واحد رشد همراه شده است و در نتیجه فعالان بازار شاهد میانگین بازدهی 3/34 درصدی بورس بوده‌اند.آیا شاخص بورس همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد؟ قابلیت بازار سرمایه برای افزایش شاخص تا چه مرزی است و آیا این رشد واقعی است؟به اعتقاد كارشناسان بازار سرمایه، رشد جریان نقدینگی در بورس، اصلی‌ترین عامل رشد شاخص است؛ اما سوال این است كه صعود شاخص تا كجا ادامه خواهد داشت؟

در گفت‌و‌گوی كارشناسان با «دنیای اقتصاد» پیش‌بینی شد
تحقق رویای شاخص 20 هزار واحدی
گروه بورس – مجید اسكندری: شاخص بورس روز گذشته 167 واحد رشد را تجربه كرد و به این ترتیب عدد 16 هزار و 841 در كارنامه شاخص به ثبت رسید.
از ابتدای سال تاكنون، شاخص بورس با 4300 واحد رشد همراه شده است و در نتیجه فعالان بازار شاهد میانگین بازدهی 3/34 درصدی بورس بوده‌اند.
این در حالی است كه شاخص، تا مرز 17 هزار حدود 160 واحد راه دارد. در این حال روز گذشته شاخص بورس تحت‌تاثیر رشد دسته‌جمعی نمادها قرار گرفت. به گونه‌ای كه شركت‌های مخابرات 44 واحد، مپنا 26 واحد، غدیر 16 واحد، ایران‌خودرو 11 واحد، فولاد خوزستان 10 واحد و ... در رشد شاخص موثر بوده‌اند.
در حال حاضر ارزش بازار مبلغ 79 هزار و 300 میلیارد تومان معادل 77 میلیارد دلار است.
به این ترتیب آیا شاخص بورس همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد؟ قابلیت بازار سرمایه برای افزایش شاخص تا چه مرزی است و آیا این رشد واقعی است؟
یكی از كارشناسان بازار سرمایه بر این باور است كه رشد جریان نقدینگی در بورس، اصلی‌ترین عامل رشد شاخص است.

مقایسه شاخص با وضعیت بورس
محمد مهدی ناسوتی‌فرد با اشاره به اینكه بورس آینه تمام نمای اقتصاد هر كشوری است، گفت: اگر بخواهیم رشد شاخص بورس را با اقتصاد كشور مقایسه كنیم باید گفت: «آینه تمام نمای ما كدر است» پس بهتر است شاخص بورس را با بازار سرمایه مقایسه كنیم. بنابراین از این منظر، شاخص بورس ما 34 درصد رشد كرده است.
وی افزود: یكی از مهم‌ترین دلایل رشد شاخص، اطمینانی است كه به دلایل مختلف در بازار ایجاد شده است، زیرا زمانی ترس از امكان خروج پول از بازار وجود داشت و شاهد صف‌های فروش سنگینی بودیم كه در این شرایط، رغبت سرمایه‌گذاران برای ورود به بورس كم بود، اما الان جریان نقدینگی به سمت بورس حركت كرده كه بخش زیادی از آن، واقعی است و اندكی از آن به تاسی از دیگر بازارها است.
ناسوتی‌فرد ادامه داد: پول‌های تزریق‌شده به بازار، در گزینه‌های دیگر موفق نیست و این در حالی است كه بازار مسكن كه رقیب اصلی بازار سرمایه است در شرایط بدی به سر می‌برد و امیدی به بهبود آن نیست.
این كارشناس بازار سرمایه تاكید كرد: ضعف پتانسیل بازارهای جایگزین، اعتماد ایجاد شده در بازار، استراتژی‌های دولت، وضعیت قیمت‌های جهانی و ثبات قیمت نفت در نرخ 80 دلار با وجود بحران‌های رخ داده مهم‌ترین دلایل رشد بازار است.
مدیرعامل كارگزاری بهگزین درباره وجود نگرانی از نزدیك‌ شدن شاخص به رقم 17 هزار گفت: به نظر می‌رسد با توجه به جریان نقدینگی موجود و ورود صندوق‌های مختلف با سرمایه‌های مشخص، در صورت برگشت بازار، این برگشت، شدید نخواهد بود و شاید در این صورت، رشد بورس متوقف شود.
ناسوتی‌فرد خاطرنشان كرد: تنها عاملی كه می‌تواند برگشت شاخص را به طور جدی مطرح كند، نوع خاصی از تحریم‌ها خواهد بود، به عنوان مثال اگر شركت‌ها نتوانند تولیداتشان را صادر كنند، وضعیت به گونه‌ای متفاوت خواهد بود.
وی در پایان گفت: اگر افق بازار را یك ساله ببینیم، رشد شاخص تا 20 هزار واحد دور از انتظار نیست.

وجود ریسك‌های جدید در بورس
محمد مساح یكی دیگر از كارشناسان بازار، رشد بازار را متاثر از به وجود آمدن ریسك‌های جدید دانست و در این باره به خبرنگار ما گفت: تغییرات قیمت سهام و شاخص با هدف به تعادل رساندن وضعیت بازار صورت می‌گیرد اما گاهی اوقات برخی ریسك‌ها به نامتعادل شدن قیمت‌ها می‌انجامد.
وی افزود: اینكه عنوان شد اگر اقتصاد رونق داشته باشد و معیارها مناسب باشند، شاخص افزایش می‌یابد باید منتظر «مدینه فاضله» باشیم، اما موضوع این نیست، زیرا اقتصاد تنها در بورس نیست.
این كارشناس بازار ادامه داد: در حال حاضر درآمد بیشتر شركت‌ها در مقایسه با گذشته، افزایش یافته و بازدهی بازارهای دیگر به مراتب پایین‌تر از بورس است، اما تقاضا در بورس به گونه‌ای افزایش یافته و به قدری بالاست كه برخی به دنبال عوامل دیگر هستند.
وی سپس گفت: معاملات عمده خودروسازان، افزایش سرمایه بیشتر شركت‌ها، برخی بانك‌ها و بیمه‌ها نیز در رشد شاخص موثر بوده‌اند.
مساح ادامه داد: افزایش قیمت محصولات مرتبط با حامل‌های انرژی، یكی دیگر از ریسك‌هایی است كه می‌تواند اثر دو سویه داشته باشد. به عبارت دیگر اثر تورمی می‌تواند باعث ارزان شدن قیمت سهام شود.
وی پیش‌بینی كرد: در یكی دو سال آینده، وضعیت بورس مساعد خواهد بود و شاخص بورس تا 30 هزار واحد نیز رشد خواهد كرد.
مساح توصیه كرد: سرمایه‌گذاران باید به سمت خرید سهم‌هایی بروند كه در گذشته سود نقدی پرداخت كردند و بازدهی خوبی داشته‌اند و در صورتی كه در بلندمدت، شاهد تصحیح شاخص كل باشیم، مشكلی ایجاد نشود.
وی یادآور شد: در حال حاضر شاخص تحت‌تاثیر صنایع خودرو، بانك و بیمه و پیمانكاری و سرمایه‌گذاری است و این صنایع پرطرفدارترین‌ها در بورس هستند.

شاخص ماهیت افزایشی دارد
همچنین مدیرعامل سابق شرکت بورس در گفت‌وگو با «موج»، رشد شاخص بورس اوراق بهادار تهران را با توجه به لحاظ شدن سود ناشران بورسی کاملا معقول دانست و با پیش‌بینی رشد شاخص تا رقم 20 هزار واحد تا پایان سال آینده، بر ماهیت افزایشی شاخص تاکید کرد.
علی رحمانی با اشاره به محاسبه شاخص‌های مختلف در بورس‌های دنیا، تصریح کرد: محدودیت موجود در سیستم جدید معاملاتی مانع از انتشار شاخص‌های مختلف شده است.
وی ادامه داد: درصورت لحاظ شدن اثر تقسیم سود در شاخص، باید به شاخص قبلی بورس یعنی شاخص قیمت بازگشت.
وی با تاکید بر تفاوت نوع شاخص فعلی باشاخص قبلی، اضافه کرد: امسال نه تنها از افت شاخص برخوردارنبودیم، بلکه با رشد آن نیز مواجه شدیم.
به گفته مدیرعامل سابق شرکت بورس، با توجه به لحاظ شدن تقسیم سود در شاخص قبلی بورس اوراق بهادار تهران، هر ساله در فصل مجامع شرکت‌ها، شاخص تعدیل می‌شد.
وی تصریح کرد: با انتشار شاخص قبلی، می‌توان نگرانی‌های موجود درخصوص رشد شاخص را مرتفع کرد. وی یادآورشد: در سال‌های گذشته شاخص قیمت و سود نقدی منتشر می‌شد که رقم آن به 48 هزار واحد نیز رسید.

رشد بورس در شرایط نامناسب تولید
در این زمینه یك عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌و‌گو با مهر، خاطرنشان کرد: بر اساس گمانه‌زنی برخی کارشناسان اقتصادی با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، پول ارزش خود را از دست می‌دهد، در این میان تعدادی از سرمایه‌گذاران که تمایل ندارند منابع مالی خود را راکد نگه دارند، در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.
عباس‌علی نورا ادامه داد: زمانی که ارزش پول از بین برود مردم به فکر می‌افتند که در خرید زمین و مسکن یا طلا و تولید سرمایه‌گذاری کنند که در شرایط فعلی هیچ کدام سود ندارد، از این رو سرمایه‌گذاری در بورس افزایش می‌یابد و این افزایش ربطی به افزایش رشد اقتصادی کشور ندارد.
نماینده زابل تاکید کرد: سرازیر شدن سرمایه به بورس به دلیل تفکرات ناشی از پیش بینی تبعات هدفمند کردن یارانه‌ها است، به همین دلیل دولت باید سریع‌تر تکلیف اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها را مشخص کند تا مشکلات اقتصادی اجرای طرح، سریع‌تر بروز کند.
وی تعلل دولت در اجرا و مشخص نکردن تکلیف طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را برای بازار اقتصاد مضر دانست و تصریح کرد: تکلیف اجرای طرح باید سریع‌تر مشخص شود؛ چرا که سرمایه‌گذاران از اوضاع اقتصادی نگران هستند به همین دلیل پول‌های سرگردان به بورس آمده و به بحران قیمت انجامیده است.