تعداد مشاهده : 2048 بار                     کد خبر : DEN- 218969                   تاریخ چاپ : پنجشنبه 21 مرداد 1389

شاخص بازار سهام عدد 17 هزار را هم لمس‌كرد
بورس تهران بر فراز قله تاریخی

دلایل پرواز تاریخی شاخص بورس
اعلام راه‌اندازی تالارهای مجازی بورس
دنیای اقتصاد- شاخص كل بورس روز گذشته، دقایقی را با رقم 17هزار طی كرد، اگرچه در پایان معاملات در رقم 16هزار و 995واحد بسته شد. بر این اساس از ابتدای سال جاری، شاخص كل حدود 4‌هزار و 460واحد رشد را تجربه كرده و بازدهی بورس در مدت یاد شده حدود 6/35‌درصد بوده است.بورس تهران در هفته جاری با تداوم ثبت روزهای طلایی، روندی مثبت در كلیه نماگرهای خود را تجربه كرد كه طی آن شاخص كل با رشد 1/4‌درصدی مواجه شد. شاخص قیمت بورس نیز موفق شد به حوالی سطح تاریخی خود در عدد 13883 واحد كه تنها یك بار در تاریخ بازار سرمایه در 17 مرداد 83 تجربه شده است، دست یابد. بنابراین می‌توان گفت بورس تهران پس از گذشت شش سال و به‌رغم تجربه كردن فراز و نشیب‌های زیاد، برای اولین بار وارد دوران كسب بازدهی از محل رشد قیمت سهام شده است. بدین ترتیب بازار سرمایه پس از یك دوره 18 ماهه رشد پرشتاب، در قله تاریخی خود قرار گرفته است و وقایع آینده میزان توفیق بورس در تثبیت این ركوردشكنی پس از گذشت 6 سال را مشخص خواهد كرد.

یك هفته با تپیكس
بورس تهران بر فراز قله تاریخی
شروین شهریاری- بورس تهران در هفته جاری با تداوم ثبت روزهای طلایی، روندی مثبت در كلیه نماگرهای خود را تجربه كرد كه طی آن شاخص كل با رشد 1/4‌درصدی مواجه شد.
این در حالی است كه شاخص قیمت بورس نیز موفق شد به حوالی سطح تاریخی خود در عدد 13883 واحد كه تنها یك بار در تاریخ بازار سرمایه در 17 مرداد 83 تجربه شده است، دست یابد. بنابراین می‌توان گفت بورس تهران پس از گذشت شش سال و به‌رغم تجربه كردن فراز و نشیب‌های زیاد، برای اولین بار وارد دوران كسب بازدهی از محل رشد قیمت سهام شده است و تا پیش از این، كل بازدهی بازار از محل سود تقسیمی شركت‌ها تامین شده است. بدین ترتیب بازار سرمایه پس از یك دوره 18 ماهه رشد پرشتاب، در قله تاریخی خود قرار گرفته است و وقایع آینده میزان توفیق بورس در تثبیت این ركوردشكنی پس از گذشت 6 سال را مشخص خواهد كرد.
رشد تجهیزاتی‌ها در فضای مبهم
مطالعه تاریخچه بازار سهام نشان می‌دهد كه در دوره‌های رشد هیجانی پس از تجربه افزایش قیمت سهام در صنایع پیشرو، معامله‌گران معمولا به علت اشباع قیمتی سهام مزبور به سمت شركت‌هایی متمایل می‌شوند كه به علت وجود برخی ابهامات از قابلیت كمتری در راستای تخمین درآمدها و میزان سودآوری برخوردارند. این شرایط، طبیعتا فرصتی را به فعالان بازار می‌دهد كه در فضایی مبهم، شایعات دامنه داری را در خصوص چشم‌انداز آینده سهام مزبور و احتمال رشد نجومی سودآوری شركت‌های مرتبط مطرح كنند. این شایعات و اخبار مثبت كه معمولا تطابقی با وضعیت حاضر شركت‌ها و سرعت تحولات مثبت واقعی ندارد، منجر به رشد سریع و پر هیجان قیمت سهام می‌شود. در این وضعیت، معمولا در صورت چرخش روند بازار یا ارسال اطلاعات واقعی توسط شركت‌ها طی چند دوره، جو ایجاد شده فروكش می‌كند و سهام مورد بحث مطابق با شرایط بنیادی خود اصلاح قیمتی را تجربه می‌كنند. وضعیت مشابهی در شرایط كنونی در خصوص سهام شركت‌های تجهیزاتی و پیمانكاران در بورس تهران حكمفرما است. سهام این شركت‌ها تحت تاثیر احتمال بهبود چشمگیر شرایط در آینده و مهم‌تر از آن با همراهی شایعات و شنیده‌ها، در مدار توجه معامله گران قرار گرفته‌اند و رشد روزانه قیمت سهام با حجم معاملات سنگین را تجربه می‌كنند. این رشد متناوب – كه از سال گذشته و با معامله عمده صدرا كلید خورده است- در هفته‌های اخیر همگام با جو مثبت بازار تشدید شده است. در هفته مورد گزارش، سهام شركت‌های آذرآب، ماشین‌سازی اراك و مپنا به ترتیب 11، 12 و 31‌درصد رشد قیمت سهام را تجربه كردند. به نظر می‌رسد در كوتاه مدت، سهام این گروه در غیاب اطلاعات رسمی، نوسانات قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه كنند و برای مشخص شدن سرعت تحولات مثبت واقعی در عملكرد این شركت‌ها باید كماكان به انتظار گزارش‌های عملكرد فصلی در آینده ماند.
خودرویی‌ها در صدر توجه بازار
رشد شاخص سهام خودرویی با ثبت بازده 7‌درصدی در هفته جاری با شتابی بیش از پیش افزایش یافت تا بازده صنعت خودرو در بورس به رقم اعجاب‌انگیز 66‌درصد از ابتدای سال 89 برسد. سهام ایران خودرو اصلی‌ترین نماینده این گروه در حال حاضر است كه نوسانات آن محرك اصلی سهام سایر شركت‌های صنعت خودرو است. سهام این شركت در هفته جاری رشد 4/10‌درصدی را تجربه كرد تا بدین ترتیب نسبت قیمت به درآمد «خودرو» در آستانه گذر از میانگین P/E بازار (2/6 واحد) قرار‌گیرد. این در حالی است كه گزارش سه ماهه شركت، تحول فوق‌العاده‌ای در عملكرد شركت را نشان نمی‌دهد و معاون اقتصادی ایران خودرو نیز وجود هرگونه تعدیل مثبت EPS در عملكرد سال جاری را در شرایط فعلی تكذیب كرده است. در تحولی دیگر در شركت‌های این صنعت، رای گروه بهمن به سرمایه‌گذاری سایپا در مجمع سایپا می‌تواند نشانه‌ای در زمینه احتمال نهایی شدن توافقات در خصوص واگذاری بلوك بهمن در «خساپا» باشد. در این مجمع نیز به‌رغم تاكید مدیریت بر مشكلات نقدینگی، تقسیم سود 500‌ریالی به ازای هر سهم با رای حاضران به تصویب رسید.
تحركات حقوقی‌ها
همچنین سرمایه‌گذاران حقوقی هفته نسبتا كم كاری را پشت سر گذاشتند و عرضه و تقاضای قطره‌چكانی مالكان عمده بالای یك‌درصد از سهام شركت‌ها نشان‌دهنده سیاست انتظار در بین بازیگران عمده بازار است. در تحركات قابل اشاره؛ سرمایه‌گذاری سمند با عرضه‌های پرحجم، تقاضای خریداران در نماد «خودرو» را پاسخ داد. در نماد «فاراك» دانایان پارس به عنوان خریدار عمل می‌كند. در نماد «ختوقا» پس از اعلام فروش پروژه ساختمانی، سرمایه‌گذاری صندوق نفت و سمند به عرضه سهم مبادرت ورزیده‌اند. بیمه البرز و آسیا نیز عمدتا با عدم عرضه از سوی مالكان عمده مواجه‌اند. البته در نماد «البرز» آزاد شدن تدریجی سهام ترجیحی كاركنان از نكات قابل اشاره است.
كوچك‌ترین بیمه دولتی در معرض هیجان‌زدگی خریداران
كوچك‌ترین عضو شركت‌های بیمه دولتی یعنی بیمه دانا احتمالا در روز دوشنبه هفته آینده به روی تابلو خواهد رفت. دانا پیش‌بینی افزایش سودآوری عملیاتی از 13 به 79‌میلیارد‌ریال و نیز فروش 130‌میلیارد‌ریالی (1233‌ریال به ازای هر سهم) دارایی‌های مازاد را در پیش‌بینی سودآوری سال 89 خود لحاظ كرده است. این در حالی است كه به سبب جو هیجانی موجود بر سهام دو شركت بیمه‌ای دیگر (آسیا و البرز) و نیز سود غیرعملیاتی قابل‌توجه شركت (كه منجر به رشد پیش‌بینی سودآوری شركت در سال 89 به طور مقطعی شده است) سهام «دانا» راه دشواری جهت قیمت‌گذاری عادلانه پیش رو دارد. با توجه به حجم كوچك سرمایه شركت و عطش خریداران، احتمال كشف قیمت در نرخ‌های بالاتر از انتظار بازار برای سهام «دانا» وجود دارد. افزایش حجم عرضه اولیه از پنج به 10درصد و نیز پاسخگویی به میزان تقاضای بازار در روزهای بعد از جمله راهكارهایی است كه در صورت اتخاذ توسط دولت و سایر سهامداران عمده می‌تواند مانع قیمت‌گذاری و رشد غیرمنطقی قیمت سهام بیمه دانا پس از عرضه در بورس شود.

لمس 17000
گروه بورس- شاخص كل بورس روز گذشته، دقایقی را با رقم 17هزار طی كرد.
به گزارش خبرنگار ما شاخص كل بورس در پایان معاملات روز گذشته در رقم 16هزار و 995واحد بسته شد. این در حالی است كه این شاخص در ساعت 10 و 30 دقیقه به رقم 17‌هزار واحد رسید.
بر این اساس از ابتدای سال جاری، شاخص كل حدود 4‌هزار و 460واحد رشد را تجربه كرده و بازدهی بورس در مدت یاد شده حدود 6/35‌درصد بوده است.
همچنین ارزش بورس تهران، در روز گذشته برای نخستین بار از رقم 80‌هزار میلیارد تومان فراتر رفت. شركت‌های مخابرات ایران، بانك ملت، بانك تجارت، سرمایه‌گذاری غدیر و بانك صادرات به ترتیب هر كدام 59/49واحد، 98/19‌واحد، 94/16‌واحد، 5/13واحد و 09/12‌واحد بر شاخص تاثیر مثبت گذاشتند.