بازاریابی از طریق پست الکترونیک

بازاریابی اینترنتی با پست الکترونیکی اگر درست انجام شود از هر روش بازاریابی دیگری به تجارت شما بیشتر و سریع تر کمک می کند. بازاریابی پست الکترونیکی اولین روش ارتقاء تجارت الکترونیکی شما است. اگر می خواهید در تجارت الکترونیک خود موفق باشید، بازاریابی با پست الکترونیکی یک باید است.
پست الکترونیک یکی از ابزارهای بسیار قوی و منحصربفردی است که اینترنت در اختیار ما قرار داده است. با استفاده از این ابزار ارتباطی، کاربران اینترنت می توانند با صرف کمترین هزینه و به سرعت و به صورتی کاملاً حرفه‌ای، پیام خود را به یکدیگر برسانند.

بازاریابی با پست الکترونیک (Email Marketing) امروزه به ابزار مهمی در عرصه بازار یابی اینترنتی تبدیل شده آمار نشان می دهد فعالیت عمده کاربران اینترنتی چک کردن پست الکترونیک و بعد از آن جستجو در موتور های جستجو است. پس اولین فعالیت عمده در بازاریابی اینترنتی ، بازاریابی از طریق پست الکترونیک است . اما واقعیت این است که هر کاری آدابی دارد بازاریابی از طریق پست الکترونیک راهکار خود را دارد. مشکل بسیاری از شرکتها و موسسات تبلیغاتی در ایران این است که بدون علم به روش کار، نه تنها با ارسال نامه های تبلیغاتی مشتری را جذب نمی کنند بلکه او را نسبت به منبع آن تبلیغ بد بین می نمایند.

اساسی ترین اصل در بازاریابی الکترونیک این است که نیاز مشتری را بشناسیم و با توجه به نیاز های مشتری گام برداریم یعنی ما همان چیزی باشیم که مشتری می خواهد. پس در تجارت الکترونیک و,بازاریابی الکترونیک احترام به مشتری و رضایت مشتری شرط اول است. برای جذب مشتری و سپس حفظ مشتری باید راهکار هایی داشته باشیم. باید بدانیم که چه تیتر هایی خواننده نامه را به باز کردن پست الکترونیکی شویق می کند. باید افراد علاقه مند به موضوع مرتبط با تبلیغ را بشناسیم. پس بازاریابی اینترنتی عرصه ای وسیع دارد و برای نیل به اهداف هر یک باید متخصص باشیم در غیر این صورت نتایجی متفاوت دریافت می کنیم. از دست دادن اعتبار و آبروی اینترنتی، روند رو به رشد سایت های اینترنتی ایرانی است، و دلیل آن این است كه آدم های بی تخصص، بی توجه و بی اطلاع از قواعد و قوانین تجارت الکترونیکی روی به این کار آورده اند. در ایالات متحده و در اكثر كشورهای اروپایی  برای معرفی، توضیح و آموزش هر یك از اصول، قواعد و قوانینی كه باید در بازاریابی الكترونیكی و خصوصاً بازاریابی از طریق پست الكترونیك توسط بازاریاب رعایت شود، ساعت ها و گاه روزها سمینار و كارگاه های آموزش برگزار می شود و تازه وارد ها  و حتی بازاریاب های الكترونیكی حرفه ای با سابقه در آن جلسات و سمینار ها شركت می كنند