كدخبر: ۱۰۸۵۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۷
تعداد بازدید: ۷۹۴۸
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
دولتی‌ها تعطیل شدند، بورس ركورد زد
روزنامه «تهران امروز» در گزارشی نوشت:

در حالی روز گذشته، شاخص كل بورس تهران با پرش بیش از 164 واحدی به ثبت ركوردی بی سابقه د رعمر 42 ساله خود نزدیك شده است كه به اعتقاد كارشناسان این شاخص نمی‌تواند ملاك درستی برای نشان دادن وضعیت واقعی بازار سرمایه كشور باشد.

به عبارتی ساده‌تر، پس از تغییر سیستم معاملات بورس تهران و ورود یك سیستم جدید كه با بومی شدن آن برخی از قابلیت‌های این سیستم از كار افتاد، مدیران بورس در آذر ماه سال 87 و همزمان با ورود سیستم معاملاتی جم، بر آن شدند تا به بهانه محاسبه تنها یك شاخص به وسیله سیستم جدید معاملاتی، شاخص قیمت را تا اطلاع ثانوی حذف و شاخص جدید را با همان نام اما با محاسبه جدید در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار دهند.

از دست رفتن حافظه تاریخی شاخص بورس تهران در حالی از آبان ماه سال 87 رخ داد كه از آن تاریخ به بعد تحلیلگران امكان مقایسه این شاخص را نسبت به دوره‌های قبل از دست دادند. به هر رو، آنچه از نگاه كارشناسان اقتصادی ملاك رونق بورس تهران محسوب می‌شود مثبت یا منفی شدن شاخص بورس تهران نیست چرا كه به اعتقاد این كارشناسان، چند عامل از جمله كنترل شاخص و نقش چند شركت خاص در رشد این شاخص، سد راهی برای ایفای نقش اصلی شاخص كل به عنوان دماسنج بورس شده است.

همه صنایع درگیر رشد شاخص نیستند

به گفته كارشناسان، در صورتی می‌توان ادعا كرد كه شاخص كل بورس با رشد روبه‌رو شده و ركود سال‌های قبل را می‌شكند كه ارزش بازار به افزایش عمق بازار كمك كرده باشد و كل صنایع بورس را درگیر كاهش یا افزایش كند.صنایع بورسی در حالی امروز رشد شاخص و حجم و ارزش معاملات را موجب شده‌اند كه خود با مشكل تامین نقدینگی مواجه هستند وپیش بینی سود هر سهم خود را بسیار محتاطانه اعلام می‌كنند تا پس از افشای جزئیات هدفمندی یارانه‌ها سهامداران فرار را برقرار ترجیح ندهند.

نیمی از رشد شاخص بر دوش پنج شركت

روز گذشته در حالی كه به علت گرمای بی‌سابقه 22 استان در تعطیلات به سر می‌بردند، شاخص كل بورس با رشد 164.6 واحدی روبرو شد تا با ثبت رقم 14883 واحد به عبور از كانال 15 هزار واحد نزدیك شود.این درحالی است كه نیمی از رشد شاخص در روز گذشته توسط شركت‌های سایپا، فولاد مباركه، بانك پارسیان، چادر ملو و مخابرات صورت گرفته است.دیروز شركت فولاد مباركه اصفهان با 22.2 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت و پس از آن سایپا توانست به تنهایی 19.6 واحد بر شاخص تاثیر مثبت بگذارد.طولانی شدن رقابت برای تصاحب بلوك 18 درصدی سایپا در حالی حوصله فعالان بازار سرمایه را سر برده است كه هر خبر مثبتی مبنی بر قوت گرفتن پیش بینی سرمایه گذاران سهم این شركت را با اقبال مواجه می‌كند.

ارزش بورس تهران هفت هزار میلیارد ریال افزایش یافت

در حالی كه روز گذشته، ارزش بورس تهران نسبت به آخرین روز كاری هفته گذشته با 7 هزار میلیارد ریال افزایش روبرو شده است كه با در نظر گرفتن سهم 13 درصدی شركت مخابرات و تاثیر مثبت این شركت برشاخص در كنار شركت فولاد مباركه اصفهان كه این شركت نیز سهم چشمگیری از ارزش بازار را در اختیار دارد، سهم باقی شركت‌ها مشخص است! بر این اساس دیروز 159 میلیون سهم و حق تقدم در 9 هزار و 147 بار معامله به ارزش 380 میلیارد و 131 میلیون ریال در بورس اوراق بهادار تهران دادو ستد شد. در بیستمین روز تابستان ارزش بازار سهام به 718 هزار و 434 میلیارد ریال رسید كه نسبت به روز كاری قبل هفت هزار و 603 میلیارد ریال رشد دارد.

از نگاه كارشناسان یكی از دلایل مهمی كه این روزها موجب رونق بورس می‌شود عرضه‌های سازمان خصوصی سازی و توجه بازار به صنعت یا شركت خاصی می‌شود كه در بورس عرضه خواهد شد.به عبارتی این روزها دیگر مهم نیست چه میزان نسبت به بورس آشنایی داشته باشیم‌، مهم این است كه آگهی‌های سازمان خصوصی سازی و برنامه عرضه‌های این سازمان را دنبال كنیم.

معیار اندازه گیری شاخص درست نیست

جواشی، مدیر سرمایه گذاری و كارشناس بورس تهران در این باره به تهران امروز گفت:معیار اندازه گیری شاخص توسط مسئولان بورس كه به بازار ارائه می‌كنند، نه تنها دقیق نیست بلكه تا جایی درست هم نیست. چرا كه با نگاهی به وضعیت صنایع بورسی و روند عملكرد این صنایع از ابتدای سال تا كنون به راحتی می‌توان به تك بعدی عمل كردن شاخص كل پی برد. به گفته این كارشناس بورس، شاخص بورس تهران سود نقدی شركت‌ها را چه پس از تقسیم و چه در زمان اعلام پیش بینی شركت‌ها لحاظ می‌كند و چنین شاخصی نمی‌تواند معیار درستی برای نشان دادن وضعیت بورس باشد.

جواشی ادامه داد: شاخص فعلی به دلیل از دست دادن حافظه تارخی خود قابل قیاس با دوره‌های قبلی نیست و با حذف سود نقدی شركت‌ها از شاخص فعلی این شاخص تا دو هزار واحد افت خواهد كرد.با توجه به این نكته این شاخص واحد درستی برای اندازه گیری نیست. مدیر سرمایه گذاری بورس در ادامه به وضعیت صنایع اشاره كرد و گفت:جهت گیری شركت‌ها و قیمت سهام آنها در حال حاضر تابع یك سری عوامل است كه به سبب مسائل اقتصادی داخل كشوررخ می‌دهد.به عبارتی دیگر تعداد خاصی از شركت‌ها هستند كه در پی اقبال قیمت‌های جهانی با رشد روبه‌رو هستند و تمامی صنایع درگیر رشد شاخص نیستند.

به اعتقاد این كارشناس بازار سرمایه، مدتی زمان زیادی است كه بورس تهران بر محور عرضه‌های سازمان خصوصی سازی می‌چرخد و اقبال به سمت سهام و یا صنعتی است كه به تازگی از طریق این بازار خصوصی شده است كل بازار درگیر این رشد نبوده است. وی ادامه داد:از سوی دیگربرخی سهام بدون اینكه اتفاقی در وضعیت عملكرد شركت‌ها رخ دهد، با رشد قیمت روبه‌رو می‌شوند و این اتفاق در نتیجه تغییر بافت سهام داران شركت بود.مخابرات ایران، صدرا و پتروشیمی‌ها از جمله این تغییر بافت سهامداران عمده و رشد قیمت بی دلیل این شركت‌ها بود.

رشد متغیرها، كاهش سود سهامداران

وی در پایان گفت:كنترل شاخص، سهم چند شركت خاص در رشد ارزش معاملات وشاخص كل، خوش اقبالی عرضه‌های سازمان خصوصی سازی در حالی می‌تواند برای فعالان بازار بی اهمیت باشد كه این رشد و رونق هر چند صوری به افزایش عمق بازار سرمایه كشور كمك كند.به عبارتی رشد متغییرها، باید به بنیه سهامداران منتهی شود نه به كاهش سود سهامداران.

حمید رضا امیریان، عضو هیات مدیره كانون سهامداران نیز در این باره به تهران امروز گفت:دو عامل درون سازمانی و برون سازمانی تابستان امسال را داغ تر از سایر تابستان‌ها كرده است. وی ادامه داد:تحریم ها، تاثیر پذیری و خنثی سازی آن از یك سو و طرح تحول اقتصادی از سوی دیگر موجب شده است تا افق دید كارشناسان نسبت به تابستان امسال پررنگ تر باشد.

اقبال بازار به شركت‌هایی با مصرف انرژی كمتر

به اعتقاد امیریان، به نتیجه رسیدن بر سر اینكه بورس تهران وضعیت مثبت یا منفی دارد كار آسانی نیست اما با جدی تر شدن گرمای هوا شركت‌های انر‍ژی بر كمتر مورد توجه بازار قرار خواهند گرفت و نگاه سرمایه گذاران به سمت صنایع و شركت‌هایی می‌رود كه كمترین وابستگی را به انرژی دارند.